Previous 1
Topic: grocery auctions
misstina2's photo
Thu 04/02/09 06:27 AM
There's a new way to save big on food and it's sweeping the nation: grocery auctions. The savings are phenomenal. By bidding for groceries instead of buying them.For more information on grocery auctions visit this website http://www.auctioneers.org/ flowerforyou Would you try buying food at a grocery auction?flowerforyou

misstina2's photo
Thu 04/02/09 06:31 AM
So, would you like to hear what people paid for some of these items at the auction?

Lysol disinfectant spray, a product that usually goes for $5 at a grocery store, sold for $3 at the auction. That's a 40 percent savings.

Swanson's chicken broth would normally run you $3.79 at a grocery store. At the auction? Just $1.75, a 54 percent savings.


A lot of people bought milk in bulk at the auction and, even if it's near the expiration date, they freeze it. Why? Because Horizon organic milk sold for $2.75 a half gallon there, whereas it costs about $6.79 at the store. Savings: 59 percent.

At the store, Triscuits costs $3.29. At the auction? Just $1.25. So, our percentages are climbing up to 62 percent on that one.

A six-pack of V-8 juice is $4.39, according to the national chain we contacted. But Frecker sold it for $1.50 at the auction. That's a 66 percent savings.

For some reason, juices were a great deal at the auction, so we've saved the best bargain for last!

At the auction, bidders were able to snag six-packs of Odwalla smoothies for $1.25. At stores, the Odwalla smoothies are only available singly -- and in a slightly different sizes -- but if you do the math, six of them would be $10.86.

So by buying at the auction instead, customers saved an impressive 88 percent.


no photo
Thu 04/02/09 06:41 AM
I've been reading about this in the news for the past week or so, I wouldn't mind checking one out. Thanks for the link, I couldn't find one in what I was reading flowerforyou

misstina2's photo
Thu 04/02/09 06:43 AM

I've been reading about this in the news for the past week or so, I wouldn't mind checking one out. Thanks for the link, I couldn't find one in what I was reading flowerforyou
your welcomeflowerforyou

no photo
Thu 04/02/09 06:48 AM
Alas, nothing in my area or within 100 miles

no photo
Thu 04/02/09 06:53 AM
Wow, some of those original prices are from hell to begin with!!! I think I'll stick to double and triple couponing!! noway

misstina2's photo
Thu 04/02/09 07:03 AM
flowerforyou I know grocery store pricesflowerforyou I feel like some grocery stores bait you with a few sale items but raise the price on other itemsflowerforyou some companies have even changed the packaging flowerforyou making the product smaller but still raising the priceflowerforyou

no photo
Thu 04/02/09 07:19 AM

flowerforyou I know grocery store pricesflowerforyou I feel like some grocery stores bait you with a few sale items but raise the price on other itemsflowerforyou some companies have even changed the packaging flowerforyou making the product smaller but still raising the priceflowerforyou


Good example of that is ice cream. It looks like 1/2 gallon, has a 1/2 gallon price, but in the past year or so, it's gone from 1/2 gallon to 1.5 quarts. I know, I'm addicted to ice cream and it irritated the hell out of my when I noticed. I just thought I was eating more than usual but no, the package is smaller. grumble

misstina2's photo
Thu 04/02/09 07:22 AM
flowerforyou I buy the 10 packs of candy:flowerforyou they now taken the 10 pack of reeses and down sized it to an 8 packflowerforyou every other candy pack is still 10flowerforyou same priceflowerforyou

Winx's photo
Thu 04/02/09 08:27 AM
Edited by Winx on Thu 04/02/09 08:28 AM

So, would you like to hear what people paid for some of these items at the auction?

Lysol disinfectant spray, a product that usually goes for $5 at a grocery store, sold for $3 at the auction. That's a 40 percent savings.

Swanson's chicken broth would normally run you $3.79 at a grocery store. At the auction? Just $1.75, a 54 percent savings.


A lot of people bought milk in bulk at the auction and, even if it's near the expiration date, they freeze it. Why? Because Horizon organic milk sold for $2.75 a half gallon there, whereas it costs about $6.79 at the store. Savings: 59 percent.

At the store, Triscuits costs $3.29. At the auction? Just $1.25. So, our percentages are climbing up to 62 percent on that one.

A six-pack of V-8 juice is $4.39, according to the national chain we contacted. But Frecker sold it for $1.50 at the auction. That's a 66 percent savings.

For some reason, juices were a great deal at the auction, so we've saved the best bargain for last!

At the auction, bidders were able to snag six-packs of Odwalla smoothies for $1.25. At stores, the Odwalla smoothies are only available singly -- and in a slightly different sizes -- but if you do the math, six of them would be $10.86.

So by buying at the auction instead, customers saved an impressive 88 percent.




Gosh, Tina, it sure does cost more for food in your area than it does in mine.


misstina2's photo
Thu 04/02/09 08:30 AM
flowerforyou these prices were found on the auction websiteflowerforyou

Winx's photo
Thu 04/02/09 08:30 AM
Edited by Winx on Thu 04/02/09 08:31 AM

flowerforyou I know grocery store pricesflowerforyou I feel like some grocery stores bait you with a few sale items but raise the price on other itemsflowerforyou some companies have even changed the packaging flowerforyou making the product smaller but still raising the priceflowerforyou


That's why I stock up on the sale items and only buy the sale items when I'm there for the sale.

I just bought 8 containers of Kool-Aid for $1.60 each. They're normally around $3.50 each. I've got Kool-Aid for
awhile.laugh


Winx's photo
Thu 04/02/09 08:31 AM

flowerforyou these prices were found on the auction websiteflowerforyou


Ohh..I see. :smile:

misstina2's photo
Thu 04/02/09 08:33 AM
flowerforyou I buy sale items as wellflowerforyou I buy a few items because I just want to make what i want at times thoflowerforyou I enjoy cooking and if theres something i want to cook i will and then make up for it by cooking cheaper things at other timesflowerforyou

Winx's photo
Thu 04/02/09 08:37 AM

flowerforyou I buy sale items as wellflowerforyou I buy a few items because I just want to make what i want at times thoflowerforyou I enjoy cooking and if theres something i want to cook i will and then make up for it by cooking cheaper things at other timesflowerforyou


It sounds like me. But...if there is a big sale, I buy mostly sale items in quantity.

I like to cook double recipes and freeze half of it for another day, btw.

misstina2's photo
Thu 04/02/09 08:42 AM
flowerforyou I make a list of items I needflowerforyou and possible meals I have in mindflowerforyou but I believe that deciding at the grocery store what to buy basing the choices on price is the smartest way to shopflowerforyou I do coupons sometimes toflowerforyou but i take into consideration would i buy this anyways?flowerforyou and if it's at a good enough price I then choose to buyflowerforyou

MirrorMirror's photo
Thu 04/02/09 10:02 AM

There's a new way to save big on food and it's sweeping the nation: grocery auctions. The savings are phenomenal. By bidding for groceries instead of buying them.For more information on grocery auctions visit this website http://www.auctioneers.org/ flowerforyou Would you try buying food at a grocery auction?flowerforyou
:thumbsup: I just visited the site and the savings are amazing MissTina.bigsmile Thank you so much for sharing that with us. bigsmile You just saved me a lot of money on groceries.flowerforyou

MirrorMirror's photo
Thu 04/02/09 10:03 AM

So, would you like to hear what people paid for some of these items at the auction?

Lysol disinfectant spray, a product that usually goes for $5 at a grocery store, sold for $3 at the auction. That's a 40 percent savings.

Swanson's chicken broth would normally run you $3.79 at a grocery store. At the auction? Just $1.75, a 54 percent savings.


A lot of people bought milk in bulk at the auction and, even if it's near the expiration date, they freeze it. Why? Because Horizon organic milk sold for $2.75 a half gallon there, whereas it costs about $6.79 at the store. Savings: 59 percent.

At the store, Triscuits costs $3.29. At the auction? Just $1.25. So, our percentages are climbing up to 62 percent on that one.

A six-pack of V-8 juice is $4.39, according to the national chain we contacted. But Frecker sold it for $1.50 at the auction. That's a 66 percent savings.

For some reason, juices were a great deal at the auction, so we've saved the best bargain for last!

At the auction, bidders were able to snag six-packs of Odwalla smoothies for $1.25. At stores, the Odwalla smoothies are only available singly -- and in a slightly different sizes -- but if you do the math, six of them would be $10.86.

So by buying at the auction instead, customers saved an impressive 88 percent.






surprised 88% !!!!!!!!!!shocked



biggrin That IS VERY impressive MissTina!:thumbsup:

Fanta46's photo
Thu 04/02/09 10:31 AM
ROAD KILL STEW

4 lb. road kill (raccoon or opossum, squirrel is too meager) Preferably 2 to 3 days old. Should marinate in road oil and other highway grease at least 1 day (FREE!)
1 lb. whole garlic cloves
3 c. Jalapeno peppers with seeds
1 bucket of green onions
1 gal. flat beer (Pabst is GOOD) (backwash from spent cans will do nicely)
5 c. toadstools
3 tbsp. cumin
3 c. wild weeds
Any deserving vegetables you can think of


Very Economical!!! LOL

MirrorMirror's photo
Thu 04/02/09 11:24 AM

ROAD KILL STEW

4 lb. road kill (raccoon or opossum, squirrel is too meager) Preferably 2 to 3 days old. Should marinate in road oil and other highway grease at least 1 day (FREE!)
1 lb. whole garlic cloves
3 c. Jalapeno peppers with seeds
1 bucket of green onions
1 gal. flat beer (Pabst is GOOD) (backwash from spent cans will do nicely)
5 c. toadstools
3 tbsp. cumin
3 c. wild weeds
Any deserving vegetables you can think of


Very Economical!!! LOL
laugh laugh laugh laugh

Previous 1